Sobbing tops SLMR field at Lakeside Speedway; Davis, Bryant, Hunt also win

Print this page
June 16, 2017

Jesse Sobbing won the Malvern Bank Super Late Model feature.
Jesse Sobbing won the Malvern Bank Super Late Model feature.

Jesse Sobbing had won a USMTS main event and a USRA Modified feature in past seasons at the Lakeside Speedway, and on Friday night he added a Malvern Bank Super Late Model victory to his resume.

From the pole position, Sobbing held off Tad Pospisil for the win. Kyle Berck, Corey Zeitner and Bill Leighton rounded out the top five.

In Summit USRA Weekly Racing Series action, Kerry Davis rolled into the winners circle with Nic Bidinger, Terry Schultz, Mark Schafman and Tim Karrick following him to the checkered flag.

Trevor Hunt held off Kevin Anderson and Tobin Bartlett for the Holley USRA Stock Car win, and defending national champion Andy Bryant took top honors in the Out-Pace USRA B-Mod main event.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
Lakeside Speedway, Kansas City, Kan.
Friday, June 16, 2017

USRA B-MODS

Heat Race #1:
1. (4) 42 Gene Claxton, Kansas City, Mo.
2. (5) 20T Yancy Shepard, Smithville, Mo.
3. (2) 325 Aaron Daniel, Kansas City, Mo.
4. (6) 9 Don Marrs, Shawnee, Kan.
5. (7) 44H Trevor Hunt, Kearney, Mo.
6. (8) 16 Blake Pierce, Kansas Cirty, Mo.
7. (3) 1 Kyle Henning, Atchison, Kan.
8. (1) 29 Rick Boose, Liberty, Mo.

Heat Race #2:
1. (5) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
2. (3) 222 Colten Stevens, Basehor, Kan.
3. (7) 17J Jake Richards, Lansing, Kan.
4. (8) 22 Steve McDowell, Independence, Mo.
5. (6) 17C Cullen Thompson, Hermann, Mo.
6. (2) 0 Chase Galvan, Bonner Springs, Kan.
7. (1) 92 Dennis Melvin Sr., Basehor, Kan.
8. (4) 04 Chad Walker, Kansas City, Kan.

Heat Race #3:
1. (4) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan.
2. (3) 57 Tim Powell, Lansing, Kan.
3. (7) 99 Brad Smith, Belton, Mo.
4. (2) 7M Heath Murry, Tonganoxie, Kan.
5. (5) 3 Patrick Royalty, Kansas City, Kan.
6. (1) 21 Rodney Phillips, Kansas City, Mo.
7. (6) 66X Dustin Campbell, Nevada, Mo.

Feature:
1. (1) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
2. (3) 57 Tim Powell, Lansing, Kan.
3. (6) 17J Jake Richards, Lansing, Kan.
4. (8) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan.
5. (17) 0 Chase Galvan, Bonner Springs, Kan.
6. (11) 9 Don Marrs, Shawnee, Kan.
7. (16) 16 Blake Pierce, Kansas Cirty, Mo.
8. (21) 66X Dustin Campbell, Nevada, Mo.
9. (15) 3 Patrick Royalty, Kansas City, Kan.
10. (14) 17C Cullen Thompson, Hermann, Mo.
11. (19) 1 Kyle Henning, Atchison, Kan.
12. (23) 04 Chad Walker, Kansas City, Kan.
13. (22) 29 Rick Boose, Liberty, Mo.
14. (18) 21 Rodney Phillips, Kansas City, Mo.
15. (2) 222 Colten Stevens, Basehor, Kan.
16. (4) 20T Yancy Shepard, Smithville, Mo.
17. (5) 99 Brad Smith, Belton, Mo.
18. (9) 22 Steve McDowell, Independence, Mo.
19. (13) 44H Trevor Hunt, Kearney, Mo.
20. (10) 325 Aaron Daniel, Kansas City, Mo.
21. (12) 7M Heath Murry, Tonganoxie, Kan.
DNS.. (7) 42 Gene Claxton, Kansas City, Mo.
DNS.. (20) 92 Dennis Melvin Sr., Basehor, Kan.

USRA STOCK CARS

Heat Race #1:
1. (1) 20J Jayden Bears, Smithville, Mo.
2. (4) 31Z Trevor Hunt, Kearney, Mo.
3. (2) 1 Christopher Smith, Kansas City, Mo.
4. (6) 28 Tobin Bartlett, Atchison, Kan.
5. (3) T2 Tom Fogarty, Olathe, Kan.
6. (5) 11W Gerald Wahwahsuck, Hiawatha, Kan.
7. (7) 222 Jake Newman, Smithville, Kan.
8. (8) 17 Kevin W McGinnis, Kansas City, Kan.

Heat Race #2:
1. (1) 05 Brett Heeter, Kansas City, Kan.
2. (2) 27X Dominic Thyfault, Wakarusa, Kan.
3. (6) 417 Kevin Anderson, Kansas City, Mo.
4. (3) 19 Jay Barnes, Kearney, Mo.
5. (4) 41K Vernon Kever, Kansas City, Mo.
6. (5) 27 David Oxford, Platte City, Mo.
7. (7) 30 Dakota Jennings, Lansing, Kan.

Feature:
1. (8) 31Z Trevor Hunt, Kearney, Mo.
2. (4) 417 Kevin Anderson, Kansas City, Mo.
3. (2) 28 Tobin Bartlett, Atchison, Kan.
4. (1) 20J Jayden Bears, Smithville, Mo.
5. (3) 19 Jay Barnes, Kearney, Mo.
6. (7) 05 Brett Heeter, Kansas City, Kan.
7. (5) 1 Christopher Smith, Kansas City, Mo.
8. (10) 41K Vernon Kever, Kansas City, Mo.
9. (12) 27 David Oxford, Platte City, Mo.
10. (11) 11W Gerald Wahwahsuck, Hiawatha, Kan.
11. (6) 27X Dominic Thyfault, Wakarusa, Kan.
12. (9) T2 Tom Fogarty, Olathe, Kan.
13. (13) 222 Jake Newman, Smithville, Kan.
14. (14) 30 Dakota Jennings, Lansing, Kan.
DNS.. (15) 17 Kevin W McGinnis, Kansas City, Kan.

USRA MODIFIEDS

Heat Race #1:
1. (1) 3B Nic Bidinger, Perry, Kan.
2. (2) 1K Tim Karrick, Basehor, Kan.
3. (3) 21T Lance Town, Louisburg, Kan.
4. (6) 68 Kerry Davis, Parkville, Mo.
5. (5) 34 Mark Schafman, Edwardsville, Kan.
6. (4) 59 Jared Stiens, Barnard, Mo.
7. (7) 74 Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.

Heat Race #2:
1. (2) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
2. (1) 13H Eric Hanna, Maryville, Mo.
3. (3) 1X Matt Johnson, Archie, Mo.
4. (5) 33 Chad Lyle, Oak Grove, Mo.
5. (6) 5 Kevin M McGinnis, Edwardsville, Kan.
6. (4) 70 Aaron Marrant, Richmond, Mo.

Feature:
1. (2) 68 Kerry Davis, Parkville, Mo.
2. (7) 3B Nic Bidinger, Perry, Kan.
3. (1) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
4. (10) 34 Mark Schafman, Edwardsville, Kan.
5. (8) 1K Tim Karrick, Basehor, Kan.
6. (11) 59 Jared Stiens, Barnard, Mo.
7. (3) 33 Chad Lyle, Oak Grove, Mo.
8. (6) 21T Lance Town, Louisburg, Kan.
9. (13) 74 Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
10. (12) 70 Aaron Marrant, Richmond, Mo.
11. (9) 5 Kevin M McGinnis, Edwardsville, Kan.
12. (5) 1X Matt Johnson, Archie, Mo.
13. (4) 13H Eric Hanna, Maryville, Mo.

MALVERN BANK SUPER LATE MODELS

Heat 1:
1. (3) 14 Kyle Berck, Marquette, Neb.
2. (1) 98 Ben Schaller, Omaha, Neb.
3. (6) 99 Jesse Sobbing, Malvern, Iowa
4. (4) 4K Josh Krug, Omaha, Neb.
5. (7) 26 Mel Zeitner, Bellevue, Neb.
6. (5) 51 Nate Beyenhof, Rock Rapids, Iowa
7. (2) 13 Jason Wallace, Carter Lake, Iowa
8. (8) 55X Curt Drake, Murray, Neb.

Heat 2:
1. (2) 26JR Corey Zeitner, Omaha, Neb.
2. (3) 4 Tad Pospisil, Norfolk, Neb.
3. (6) 52 Brian Kosiski, Papillion, Neb.
4. (1) 53 Andrew Kosiski, Lavista, Neb.
5. (4) 45 Bob King, Independence, Mo.
6. (8) 51X Larry Ferris, Nevada, Mo.
7. (5) 3 Sterling Perkins, Lamoni, Iowa
8. (9) 34 Steve McConnell, Omaha, Neb.
9. (7) 77B Bob Milander, Pierce, Neb.

Heat 3:
1. (6) 24 Bill Leighton, Lavista, Neb.
2. (5) 1 Matt Buller, Hendersen, Neb.
3. (1) 25 Brad Perdue, Council Bluffs, Iowa
4. (2) 44 Troy Daly, Omaha, Neb.
5. (7) 33 Paul Glendenning, , Neb.
6. (3) 6 Al Humphrey, Giltner, Neb.
7. (4) 2V Vic Lovejoy, Aubudon, Iowa
8. (8) 2A Amanda O'Neal, Council Bluffs, Iowa

B Feature:
1. (2) 51X Larry Ferris, Nevada, Mo.
2. (1) 45 Bob King, Independence, Mo.
3. (4) 6 Al Humphrey, Giltner, Neb.
4. (3) 51 Nate Beyenhof, Rock Rapids, Iowa
5. (5) 13 Jason Wallace, Carter Lake, Iowa
6. (7) 2V Vic Lovejoy, Aubudon, Iowa
7. (6) 3 Sterling Perkins, Lamoni, Iowa
8. (8) 34 Steve McConnell, Omaha, Neb.
9. (10) 77B Bob Milander, Pierce, Neb.
10. (9) 2A Amanda O'Neal, Council Bluffs, Iowa
11. (11) 55X Curt Drake, Murray, Neb.

A Feature:
1. (1) 99 Jesse Sobbing, Malvern, Iowa
2. (6) 4 Tad Pospisil, Norfolk, Neb.
3. (4) 14 Kyle Berck, Marquette, Neb.
4. (5) 26JR Corey Zeitner, Omaha, Neb.
5. (2) 24 Bill Leighton, Lavista, Neb.
6. (8) 98 Ben Schaller, Omaha, Neb.
7. (10) 4K Josh Krug, Omaha, Neb.
8. (3) 1 Matt Buller, Hendersen, Neb.
9. (12) 44 Troy Daly, Omaha, Neb.
10. (11) 53 Andrew Kosiski, Lavista, Neb.
11. (15) 51X Larry Ferris, Nevada, Mo.
12. (14) 33 Paul Glendenning, , Mo.
13. (9) 25 Brad Perdue, Council Bluffs, Iowa
14. (18) 51 Nate Beyenhof, Rock Rapids, Iowa
15. (13) 26 Mel Zeitner, Bellevue, Neb.
16. (7) 52 Brian Kosiski, Papillion, Neb.
17. (16) 45 Bob King, Independence, Mo.
18. (20) 13 Jason Wallace, Carter Lake, Iowa
19. (17) 6 Al Humphrey, Giltner, Neb.
20. (19) 77B Bob Milander, Pierce, Neb.